Avropa

G-8 Zirvesi Karabağ sorunu için umut mu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

http://www.1news.com.tr/azerbaycan/siyaset/20110527123548682.html
Fransa’nın Deauville kentinde gerçekleştirilen G-8 zirve toplantısında Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali sorununa (Karabağ sorununa) ilişkin beklenen açıklama yapıldı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu Eş başkanı ülkelerin (Rusya, ABD ve Fransa’nın) liderleri Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için nihai adımın atılma zamanın geldiğini vurguladı.
Dimitry Medvedev, Barack Obama ve Nicolas Sarkozy imzasıyla yapılan ortak açıklamada; bölgesel gelişme ve işbirliği fırsatını açacak huzur, barış ve istikrar için Karabağ sorununa ilişkin anlaşmanın şart olduğu vurgulandı. Liderlerin ortak açıklamasında, “Şu ana kadarki güç kullanımı, çatışma ve istikrarsızlık anlamına gelen mevcut durumu ortaya çıkardı. Yeniden güç kullanılması daha fazla acı ve yıkıma sebep olacak ve uluslararası toplum tarafından kınanacaktır. Liderleri, halklarını savaşa değil barışa hazırlamaları konusunda güçlü şekilde teşvik ediyoruz” ifadelerine yer verildi. Liderler bir yandan sorunun çözüm sürecinde ciddi mesafe kat edildiğini iddia ederken, diğer yandan soruna ilişkin mevcut durumun kabul edilemez olduğunu vurguladılar. Açıklamada, ayrıca Ermenistan ve Azerbaycan devlet başkanlarına önümüzdeki Haziran ayında yapılacak üçlü zirvede temel konularda anlaşmaya varacak siyasi iradeyi göstermeleri çağrısı da yapıldı. Bu tür bir irade sergilemesinin üç ülke ve ayrıca uluslararası ortakları tarafından destekleneceği vurgulandı.
Aslında Eş başkan ülkelerin Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali sorununa ilişkin daha net ifadelerle, en azından bazı ilkeleri öne çıkaracak açıklama yapması bekleniyordu. Açıklamadaki çözümsüzlüğün kabul edilemez olduğuna ilişkin vurgu belki Azerbaycan adına en çok önem verilmesi gereken hususlardan birisi olarak görülebilir. Ama liderler yine bir yandan çözümsüzlüğün kabul edilemez olduğuna vurgu yaparken, diğer yandan ne olduğu belli olmayan “önemli gelişmeden” bahsetmektedirler. Liderler çözüme katkı yerine “tarafları çözüm için irade sergilemeye davet” ediyorlar. Azerbaycan çoktan bölgeye en yüksek düzeyde özerklik vereceğini ve Ermeni nüfusun temel hak ve özgürlükleri dahil tüm haklarını güvence altına alacağını, hatta bunun için uluslararası gözleme de açık olduğunu ifade etti. Eş başkan devletler defalarca Azerbaycan`ın toprak bütünlüklerini desteklediklerini ifade ettiklerine göre acaba Azerbaycan`dan daha hangi irade sergilemesini bekliyorlar? Acaba, son açıklama dahil net tavır sergilenmemesi Eş başkan devletlerin ve diğer devletlerin ve uluslararası kuruluşların rahatsızlık duyduğu çözümsüzlük sürecinin uzamasına hizmet etmiyor mu?

Araz Aslanlı